Czy endometrium 20 mm muszę usunąć?

Witam ,jestem w trakcie zażywania tamoxifeny ,biorę ten lek niespełna pół roku ,ostatnio na wizycie u ginekologa stwierdzono endometrium 20mm czy należy go usunać? czy nie koniecznie.Powiem szczerze że jestem przerażona.Z poważaniem pacjentka.

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Generalnie samego endometrium się nie usuwa. Jeżeli są objawy w postaci np. krwawienia oraz wyniki badania usg są nieprawidłowe, to pobiera się fragment endometrium do badania histopatologicznego. Dopiero na podstawie takiego wyniku podejmuje się decyzję o dalszym postępowaniu.