Czy Escherichia coli to bakteria zagrażająca życiu nienarodzonego dziecka?

Witam. Jestem w 37. tyg. ciąży. Dziś odebrałam wyniki posiewu. Przyplątała się E. coli - liczebność koloni - wzrost obfity. Jest wrażliwa na każdy antybiotyk. Tym samym domyślam się, że będę leczona antybiotykiem przed porodem. Jednakże mam obawy co do zagrożenia życia mojego dziecka. Ile czasu trwa leczenie i w ilu % jest skuteczne? Z góry dziękuję za udzielenie odpowiedzi
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

Posiew z szyjki macicy jest rutynowo wykonywanym badaniem u kobiet przed końcem ciąży. Służy ono wykrywaniu infekcji bakteryjnych, które mogą doprowadzić do poródu przedwczesnego (ze względu na donoszoną ciążę to powikłanie Pani nie dotyczy) oraz zakażenia okołoporodowego u dziecka.

Wykryta u Pani bakteria Escherichia coli jest  typowym patogenem, jej eliminacja nie powinna być trudna (wykonany antybiogram wskazuje wrażliwość tej bakterii na wszystkie podstawowe antybiotyki). Dobór właściwego antybiotyku, jego dawki i czasu leczenia jest indywidualny. Proszę koniecznie skonsultować wynik badania z prowadzącym ginekologiem.