Czy faza subkliniczna HPV może samoistnie się cofnąć?

Witam, czy faza subkliniczna HPV (widoczna w badaniu kolposkowym) może samoistnie się cofnąć? Jaki jest na to przewidywalny czas? W moim przypadku minął rok od pierwszej kolposkopii i po kolejnym badaniu obraz się nie zmienił. Zrobiłam test HPV mRNA-wynik ujemny. Czy powinnam zrobić dodatkowo test na obecność DNA HPV?

Lek. Tomasz Budlewski

Konieczne jest oznaczenie serotypu HPV poprzez dna. Proszę koniecznie udać się do lekarza ginekologa. Po badaniu będzie można określić odpowiednie postępowanie.