Czy gruczolakowłókniak piersi oraz liszaj sromu mogą być efektem zaburzeń hormonalnych?

Witam. Od niedawna stwierdzono u mnie liszaja twardzinowego i zanikowego sromu i wykryto także gruczolakowłókniaka na prawej piersi. Choroby te są potwierdzone przez badanie histopatologiczne i biopsję. Na termin usunięcia gruczolaka jestem umówiona na sierpień, a liszaj leczę terapią fotodynamiczną. Jednak coś mi intuicja podpowiada, że mam zaburzoną gospodarkę hormonalną, zwłaszcza, że od roku nie biorę tabletek antykoncepcyjnych. Liszaj leczę też sterydami, maści takie jak C*** i T***. Tarczyca chyba w porządku, ostatnie badanie robiłam co prawda rok temu, ale mam zamiar na pewno powtórzyć. Czy istnieje jakaś dieta, która wyrównuje gospodarkę hormonalną? Czy w przypadku liszaja, który jest poniekąd chorobą genetyczny i autoimmunologiczną powinnam zrobić badania hormonalne. Lekarz, który zajmuje się moim liszajem, uważa, że nie ma to znaczenia i nie chce mi dać skierowania. Ja jednak chciałabym mieć pewność, że robię wszystko, co pomaga mi się wyleczyć z tej wstrętnej (uznanej dotąd za nieuleczalną) choroby. Mogę oczywiście zrobić te badania prywatnie, ale nie wiem, kto potem mi je sprawdzi. Wolałabym jednak drogą tradycyjną, czyli przez skierowanie i pod okiem lekarza. Może powinnam poprosić innego ginekologa? Proszę o pomoc i odpowiedź na maila: siwaql@wp.pl. Z góry dziękuję. Justyna
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Pani lekarz ma rację - nie ma potrzeby wykonywania dodatkowych badań, jeśli chodzi o potwierdzenie LSA (liszaj zanikowy twardzinowy) - jeśli klinicznie i histopatologicznie ma Pani już potwierdzenie. Leczenie preparatem o dużej sile jest postępowaniem słusznym.  Dodatkowo są dostępne preparaty z niewielką ilością hormonów żeńskich, które niwelują uczucie świądu i suchości. Dobrze, aby była Pani pod opieką i ginekologa i dermatologa.

Niestety, nadal ta choroba jest uznawana za nieuleczalną, o przewlekłym i postępującym przebiegu. Całość terapii skupia się na przywróceniu komfortu Pani, a także spowolnieniu postępu choroby.