Czy guz zawsze trzeba usunąć?

Mam 28 lat, 5 m-cy temu urodziłam dziecko i do tej pory karmie piersią. Mam wyczuwalny guzek w lewej piersi. 2 m-ce po porodzie piersi badał mi lekarz i wszystko było w porządku. Nie wiem dokładnie ile już go mam. Zrobiłam usg. Przedstawiam wynik: W lewej piersi na godz 8 powierzchownie obecny owalny guzek gładko ograniczony wlk. 10 x 5 mm o echogeniczności jak tk. otaczające. Węzły chłonne nie powiększone. Pani dr radiolog kazała mi obserwować czy guz nie rośnie i jeśli nie będzie rósł - zgłosić się za pół roku. Kazała też kontynuować karmienie piersią. Kilka lat temu miałam usuniętego włókniaka z prawej piersi. Bardzo się boję czy guz na pewno nie jest złośliwy. Ciotka ze strony ojca zmarła na raka piersi. Babcia także ze strony ojca na raka szyjki macicy.

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Guzek w obrębie piersi może sugerować wiele chorób, nie wszystkie są zmianami złośliwymi, niektóre są łagodne i jeśli nie osiągają odpowiednich rozmiarów nie kwalifikują się do zabiegu usunięcia.

Jeżeli wykonane było badanie USG i nie wykazało cech niepokoju onkologicznego, to być może nie ma konieczności dalszej diagnostyki usuwania zmiany. Jeśli w badaniu fizykalnym zmiana jest niebolesna, przesuwalna, o gładkich granicach i niezbyt twarda to może sugerować zmianę łagodną.

Proponuję obserwować dokładnie piersi, raz w miesiącu przeprowadzać samobadanie piersi i jeśli zauważy Pani jakieś zmiany to należy skonsultować się z lekarzem ginekologiem lub rodzinnym.

Redakcja abcZdrowie.pl