Czy herbaty ziołowe mogą obniżać skuteczność tabletki?

Witam. Od niedawna stosuję tabletki antykoncepcyjne, ale nie wiem, czy picie ziołowych herbat, typu mięta czy inna ziołowa, może osłabiać ich skuteczność, a jeśli tak to ile muszę czekać, by swobodnie kochać sie z mężczyzną?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Z lekami ziołowymi jest ten problem, że nie muszą one podlegać takiej samej kontroli jak leki, a na opakowaniu producent nie musi podawać takich danych jak interakcje, działania niepożądane, itp. Interakcje preparatów ziołowych z lekami zazwyczaj nie są badane!

Istnieje możliwość wystąpienia interakcji pomiędzy hormonalnymi środkami antykoncepcyjnymi, a preparatami ziołowymi, głównie zawierającymi ziele dziurawca. Problem może się także  pojawić w przypadku tzw. herbatek na odchudzanie – zawierających substancje przyspieszające perystaltykę przewodu pokarmowego. Można podejrzewać, że przy ich zażywaniu istnieje ryzyko osłabienia wchłaniania tabletek antykoncepcyjnych w jelitach. Należy więc unikać spożywania takich herbatek o tej samej porze, co tabletki antykoncepcyjne.

Pozdrawiam!