Czy istnieją bezpieczne leki obniżające libido u mężczyzn?

Czy istnieją leki obniżające libido u mężczyzny w sposób bezpieczny? To pytanie pojawiało się już ale odpowiedź sprowadza się do stwierdzenia że osób zdrowych nie kaleczy się w ten sposób. A co w sytuacji gdy partnerka odmawia jakiejkolwiek współpracy w tym temacie i wspólna wizyta u seksuologa nie wchodzi w grę? Jeśli pacjent uprze się że chce to zrobić? Jestem w podobnej sytuacji i po kilkunastu latach takiej męki mam już po prostu dość.

Dzień dobry!

Tak jak Pan pisze, farmakologiczne znoszenie libido stosuje się rzadko, po dłuższej refleksji i nigdy u osób zdrowych, "na życzenie", m.in. dlatego, że są to środki z poważnymi skutkami ubocznymi, niekorzystne dla zdrowia.

Istnieją możliwe wyjścia z Pana sytuacji. Inni ludzie decydują się np. na dążenie do konsensusu z partnerką (na terapiach często pojawiają się pary o różnym poziomie motywacji albo takie, w których wcześniej jedna ze stron latami zdecydowanie odmawiała konsultacji), rozstanie/ rozwód, uprawianie seksu poza stałym związkiem itp. Każde z tych rozwiązań ma plusy i minusy, można je różnie oceniać moralnie, ale generalnie są to rozwiązania, które istnieją.
Warto też zastanowić się, z jakiego powodu latami cierpi Pan tak bardzo, jak to opisuje, ale jednak doświadczenie to nie doprowadziło Pana do zmiany sytuacji.

Pozdrawiam!