Czy da się obniżyć libido?

Witam, czy da się obniżyć libido? jakiś czas temu zacząłem dbać o zdrowie tzn. jedzenie, sen, sport i mam wrażenie, że przez to mam większy popęd seksualny którego nie mam możliwości zaspokajać a tylko mi przeszkadza, często jestem przez to nerwowy, rozpraszam się podczas pracy i nauki

Dzień dobry.

W odpowiedzi na Pana pytanie uprzejmie odpowiadam, że istnieją preparaty obniżające libido, jednak stosuje się je w szczególnych okolicznościach i wobec szczególnych osób (np. w przypadku osób, które nie potrafią zapanować nad swoim popędem, co może skutkować popełnianiem przez nich przestępstw na tle seksualnym).

Pan natomiast opisuje, że jest Pan zdrowym młodym, dbającym o kondycję fizyczną człowiekiem, który ma prawidłowe libido, a którego owe libido "rozprasza" podczas codziennych czynności. Warto podkreślić, że Pański organizm sam potrafi poradzić sobie z tą "dolegliwością" poprzez np. nocne polucje. Sztuczne (farmakologiczne) obniżanie naturalnego i normalnego (nawet jeśli zawyżonego) poziomu podniecenia kojarzyć się może tylko z okaleczaniem zdrowego ciała, którego nie polecam i nie sądzę, by ktokolwiek ze specjalistów doradzałby to Panu.

Możliwe, że przyczyną Pańskiej "niemocy" nie jest podwyższone libido, ile nadmierne skupianie się na sferze seksualnej, które z kolei skutkuje wzmożonym napięciem seksualnym i fiksacją na tle seksu. Dzieje się tak zwykle w przypadku, gdy nie mamy możliwości obniżenia tego napięcia, ze względu na brak partnera/partnerki, a nasza natura domaga się zaspokojenia tych bardzo ważnych dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego potrzeb.

Sugeruję konsultację psychologiczno-seksuologiczną, podczas której mógłby Pan przyjrzeć się rzeczywistym przyczynom Pana wzmożonego popędu i dowiedzieć się, jak sobie z tym problemem radzić.

Pozdrawiam

Maciej Rutkowski

https://abovo.bialystok.pl/