Czy mogę być bezpłodny przez masturbację?

Witam masturbuje się od 4 lat czy mogę być bezpłodnym? Zauważyłem że nie mam takiego popędu do kobiet i do seksu. Czy jest się czego obawiać? Czy z czasem wszystko wróci do normy?

Dzień dobry.

Masturbacja nie prowadzi do bezpłodności. Opisany przez Pana "obniżony popęd do kobiet i do seksu" może być wynikiem właśnie samej masturbacji, którą zazwyczaj podejmuje się w celu obniżenia napięcia seksualnego.

Mówiąc inaczej - masturbacja podejmowana w ww. celu traktowana jest jako szeroko rozumiana norma. Wydaje się więc, że nie ma Pan powodów do niepokoju.

Warto przy okazji zauważyć, że nawet jeśli uznać, że może Pan mieć obniżony poziom popędu seksualnego, nie oznacza to, że jest lub może być Pan bezpłodny - bezpłodność mężczyzn bowiem wynika nie ze zmniejszonej ochoty na seks, a z nieprawidłowej ilości i jakości plemników w nasieniu.

Pozdrawiam

Maciej Rutkowski

https://abovo.bialystok.pl/