Czy zaprzestanie lub ograniczenie masturbacji wpłynie na mnie korzystnie?

Witam mam 19 lat i masturbuje się już od bardzo dawna. Potrafię się masturbowac po 4-5 razy dziennie. Jestem prawiczkiem i nie mam zbytnio kontaktu z kobietami. Czy tak częsta masturbacja może być tego przyczyną? Dodam że ciągle towarzyszy mi uczucie zmęczenia oraz nie mam ochoty na kontakty. Czy zaprzestanie lub ograniczenie wpłynie na mnie korzystnie?

Dzień dobry.

Masturbacja w częstotliwości, jaką Pan opisuje może mieć negatywny wpływ na współżycie seksualne podejmowane w przyszłości, a jej częstotliwość wskazywać może na podejmowanie jej przez Pana celem obniżenia napięcia nerwowego, a nie seksualnego. Zmęczenie, które Pan opisuje, również może być skutkiem zbyt częstej masturbacji - trudno sobie wyobrazić by 4-5 wytrysków dziennie nie powodowały konsekwencji w postaci wyczerpania organizmu. Bardziej prawdopodobne jednak jest, że wspomniane zmęczenie i brak ochoty na kontakty z kobietami są racjonalną "przykrywką" innej przyczyny - zwykle jest to lęk przed płcią przeciwną, wywołany np. niskim poczuciem własnej wartości i lękiem przed odrzuceniem bądź brakiem akceptacji.
Tak czy inaczej - wydaje się, że najwyższa pora by zacząć swoje problemy psychiczne oraz seksuologiczne naprawiać. Sugerowałbym konsultację psychologiczno-seksuologiczną oraz podjęcie terapii psychologicznej z elementami terapii seksuologicznej.

Pozdrawiam
Maciej Rutkowski
https://abovo.bialystok.pl/