Czy masturbacja jest niezdrowa?

Czy „częsta” masturbacja jest niezdrowa i czym może grozić? Wyglada to tak, ze jestem kobieta, mam 25 lat i jestem tez dziewica. Całkiem często odczuwam potrzeby seksualne. Raz czesciej, raz nie. Czasem masturbuje się codziennie(oczywiście nie cały tydzień)ale np. Kilka dni pod rzad, czasem co dwa dni, czasem raz w tygodniu. Kiedyś było to rzadsze, 1-3 na miesiąc. Jednak dłuższy czas, może pół roku, jakoś czesciej czuje taka potrzebę. Zastanawiam się czy to normalne. Kiedy można mówić o uzależnieniu? Dodam, ze nie myśle o tym 24/7. Po prostu w ciągu dnia nachodzi mnie chęć, wiec to robię. Czy może to być spowodowane tym ze długo jestem dziewica i hormony we mnie buzują? Czy taka częstotliwość jest zdrowa lub nie? Jak rozpoznać czy jest to uzależnienie? Oraz czy ta masturbacja może mieć jakieś negatywne skutki?

Dzień dobry.

Przyjmuje się, że masturbacja w sytuacji, gdy dana osoba nie ma możliwości współżycia (a odczuwa podniecenie seksualne "domagające się" rozładowania) jest czymś naturalnym i normalnym.

Z Pani opisu wynika, że tak właśnie jest u Pani - podejmuje Pani masturbację, gdy odczuwa Pani potrzebę rozładowania napięcia seksualnego - czasem kilka razy w tygodniu, a czasem rzadziej. Fakt, że zauważa Pani zwiększony "apetyt seksualny", rzeczywiście można wiązać z tym, że dotychczas nie współżyła Pani seksualnie.

Istnieje kilka wskaźników mogących świadczyć, że masturbacja staje się problemem.

Są to m.in.:

1. Masturbacja jest najważniejszą (albo jedną z ważniejszych) aktywnością w ciągu dnia.

2. Praktykowana jest od kilku do kilkunastu razy dziennie.

3. Osoba myśli wciąż o tym, by się masturbować.

4. Ma wpływ np. zaniedbywanie obowiązków domowych, życie zawodowe czy prywatne.

5. Staje się atrakcyjniejsza od zwykłego stosunku seksualnego.

Z Pani opisu nie wynika, by wpisywała się Pani w powyższe kryteria, toteż nie ma powodu do niepokoju. Jeśli jednak powyższe wyjaśnienia nie uspokoją Pani, sugeruję konsultację seksuologiczną, celem bliższego poznania tematu.

Pozdrawiam.

Maciej Rutkowski

https://abovo.bialystok.pl/