Masturbacja a zdrowie psychiczne

Czy masturbacja jest szkodliwa dla zdrowia ? Czy masturbacja może uzależnić ? Czy jak codziennie się masturbuje czy to problem bądź uzależnienie ?? Czy przez masturbacje może się rozpaść związek ? Czy masturbacja ma wpływ na psychikę człowieka oraz czy od masturbacji może pogorszyć się wzrok ?

Dzień dobry!

Nie, masturbacja nie ma żadnego bezpośredniego negatywnego wpływu na zdrowie.

Tak, masturbacja może mieć charakter uzależnienia, kompulsji lub szkodliwego nawyku - podobnie jak każde inne zachowanie.

O uzależnieniu od masturbacji nie decyduje jej częstotliwość. Jest możliwe, aby osoba o dużych potrzebach seksualnych masturbowała się regularnie i często (np. codziennie), ale ta masturbacja była naturalna, prawidłowa i nie miała charakteru uzależnienia. Jest też możliwe masturbować się o wiele rzadziej, a mimo to mieć na tym tle problemy psychologiczne.

Jeśli dla jednego lub obojga partnerów masturbacja w jakiś sposób staje się poważnym problemem, to tak, w związku z nią może dojść do rozstania.

Masturbacja jest naturalnym, prawidłowym i powszechnym sposobem zaspokajania potrzeb seksualnych. W żaden sposób nie wpływa bezpośrednio i jednoznacznie na psychikę człowieka, bo jest zachowaniem rozwojowym i fizjologicznym. Każdy człowiek i każda historia jest jednak inna. To, jak masturbacja wpływa na psychikę, warto rozważać raczej w indywidualnym kontakcie z konkretną osobą, znając jej specyficzne trudności.

Nie, masturbacja nie wpływa na wzrok.

Pozdrawiam!

Witam, codzienne masturbowanie się osoby, która jest w związku gdzie ma możliwość współżycia seksualnego jest kwestią, którą warto skonsultować z psychologiem seksuologiem, gdyż generalnie uznaje się,że masturbowanie to naturalna forma zaspokojenia popędu seksualnego ale w sytuacji gdy innej możliwości- w formie dojrzałej- się nie ma, lub gdy jest ona okazjonalnym, dodatkowym, rozładowaniem w chwilach silnego pobudzenia, rozłąki czy braku dyspozycji partnera.Pozdrawiam