Czy masturbacja jest szkodliwa dla zdrowia?

Mam pytanie czy masturbacja jest szkodliwa dla zdrowia, czy nie, gdyż słyszałem różne opinie na ten temat, gdyż sam masturbuje się dość często. Ponieważ mam dość częste zwody penisa.

Generalnie masturbacją nie jest szkodliwa, jest fizjologią.
Ale tak jak każda aktywność w życiu, nie jest pozbawiona pewnych ryzyk i ograniczeń.
Jest na ten temat dużo informacji na tym Portalu, gdyż pytania się często powtarzają.
Zachęcam do uważnej lektury,
Jeśli po przestudiowaniu postów, a zwłaszcza odpowiedzi ekspertów na nie, pojawią się jeszcze pytania - to proszę je napisać.
Pozdrawiam. JW, Poznań.

Dzień dobry!

Masturbacja jest naturalnym, zdrowym i prawidłowym sposobem rozładowania napięcia seksualnego. Są jednak wyjątki. Problematyczna może być wtedy, kiedy zaczyna służyć innym celom niż rozładowanie napięcia seksualnego - np. z nudy, dla rozładowania napięcia emocjonalnego, ukojenia stresu, lęku itp. Masturbacja może także przybierać charakter nałogu, uzależnienia czy kompulsji. Niepokój może również budzić to, kiedy osoba wybiera masturbację ZAMIAST życia seksualnego w związku, mimo że ma taką możliwość LUB czuje niepokój, wyrzuty sumienia, cierpi z tego powodu, że się masturbuje.

Pozdrawiam!