Wpływ nadmiernej masturbacji na zmniejszenie libido

Witam mam chciałbym się dowiedzieć czy nadmierna masturbacja może mieć wpływ na zmniejszenie libido bądź brak odczucia popędu seksualnego ? Mam 19 lat i przyznam trochę za często mi się to zdarza, zauważyłem ,ze moje podniecenie jest bardzo osłabione a praktycznie zanikło z czasem gdy tak jakby mój organizm przyzwyczail sie do tego co robie. Czy masturbacja moze miec az tak szkodliwy wplyw ? I jeszcze 1 pytanie mnie nurtuje czy np: Zanik libido z powodu nadmiernego stresu jest odwracalny

Lek. Izabela Ławnicka

Witam!
Nadmierna masturbacja jak najbardziej może osłabiać libido. Odpowiadając zaś na Pana drugie pytanie: zanik libido spowodowany nadmiernym stresem jak najbardziej jest odwracalny. Warto jednak podkreślić, że zarówno pierwszy jak i drugi problem nie ustępuje samoistnie i natychmiastowo, a może wymagać nawet pomocy specjalisty seksuologa.

Obniżenie libido z powodu stresu jest często spotykana i na szczęście odwracalną reakcją.
Co do pierwszego pytania- obojętnie czy często się masturbujesz, czy uprawiasz seks, po każdym razie ochota jest mniejsza, ponieważ popęd został zaspokojony.
Czym innym jest ogólne obniżenie libido. Ale potrzeba tu więcej szczegółów, żeby rozstrzygnąć Twój problem.

Dzień dobry!
Czy jest Pan w tej chwili w związku? Czy małe libido, o którym Pan mówi dotyczy pożądania wobec partnerki, czy też ogólnie - wobec wszystkich kobiet, fantazjowania o nich?
Masturbacja, nawet częsta, jest zdrowa i naturalna, jeśli wynika z potrzeby seksualnej (a nie np. z nudy, stresu, przyzwyczajenia itp.). Z pewnością należy unikać masturbacji w niepełnym wzwodzie. Warto też ograniczać masturbację przy filmach pornograficznych.
Jeśli aktualnie libido zmniejszyło się, nic nie stoi na przeszkodzie, aby masturbować się rzadziej, tylko wtedy, kiedy rzeczywiście pojawi się na to duża ochota i dogodne okoliczności.
Jeśli mimo to, nadal będą powracały do Pana wątpliwości o spadek libido lub uzależnienie od masturbacji, proszę skontaktować się z psychologiem seksuologiem.
Odpowiadając na pytanie drugie: tak, zanik libido z powodu nadmiernego stresu JEST odwracalny. Sposobem jest ustabilizowanie się trudnej życiowej sytuacji, znalezienie zdrowych sposobów na lepsze radzenie sobie ze stresem (hobby, sport, relaks) i nauka wyrażenia swoich emocji, rozmawiania o nich - np. podczas terapii.
Pozdrawiam!

Dzień dobry.
Na pierwsze pytanie właściwie sam Pan sobie już odpowiedział. Masturbacja sama w sobie nie powinna skutkować problemami, jednak - tak jak wszystko w nadmiarze - może szkodzić. Opisywane przez Pana zachowanie wskazuje, że masturbuje się Pan mimo braku podniecenia seksualnego, co można definiować jako czynność służącą nie tyle rozładowaniu napięcia seksualnego, ile odstresowaniu się. Jeżeli tak właśnie jest, polecałbym Panu inne sposoby na zrelaksowanie się, ponieważ tego rodzaju działanie może skutkować komplikacjami w przyszłości podczas podjęcia przez Pana "dorosłych" kontaktów erotycznych i seksualnych.
Odpowiedź na drugie pytanie: tak.
Pozdrawiam