Spadek libido i masturbacja

W wieku 11/12 lat zacząłem dojrzewać. Od małego często się masturbowałem - po kilka razy w tygodniu, każdego dnia byłem mocno pobudzony seksualnie, w wieku około 19 lat drastycznie spadł mi poziom libido. Czy jest to winą długofalowej masturbacji? Przez 3 lata od 06.2012-10.2015 brałem lek Rexetin, od 2014-2015 dodatkowo Pernazinum i trittico. Boje się że mogłem nieodwracalnei uszkodzić sobie mózg, przez co nie mam popędu. Czy spadek libido po braniu antydepresantów jest odwracalny po 2 latach?

Dzień dobry!

Każdy człowiek i każda historia jest inna, a przyczyny biologiczne (np. wpływ leków) i psychologiczne zaburzeń przeplatają się ze sobą. Należy skonsultować się z lekarzem seksuologiem oraz psychologiem seksuologiem. Konieczna jest dłuższa osobista rozmowa, zebranie większej ilości informacji i przeprowadzenie badań diagnostycznych.

Pozdrawiam!