Jaka jest przyczyna zbyt wysokiego libido?

Mam 24 lata, jestem mężczyzną. Nie panuję nad wysokim popędem płciowym. Onanizuję się nawet 10 razy dziennie i oglądam pornografię. Zajmuje mi to dużo czasu, np. 4 godziny dziennie. Powoduje to także załamanie, smutek, wyrzuty sumienia, depresję, gniew, frustrację. Czy takie wysokie libido może być wynikiem zaburzeń hormonalnych? Jakie hormony powinienem przebadać? Proszę o odpowiedź lekarza, najlepiej endokrynologa.

Dzień dobry,

Napisał Pan, że oczekuje odpowiedzi od lekarza, najlepiej endokrynologa więc być może uzna Pan moją wypowiedź za mało przydatną - proponowałbym jednak przynajmniej się nad nią zastanowić.

Pisze Pan, że problemem jest Pana wysoki poziom popędu seksualnego, wydaje się jednak, że nie popęd jest w tym wypadku najistotniejszy. Zdecydowanie bowiem problemem jest kompulsywna, nadmiarowa masturbacja - jak wynika z opisu - mająca charakter masturbacji nałogowej. Dlatego też zasadna byłaby nie konsultacja endokrynologiczna, który miałaby stwierdzić zaburzenia hormonalne, ale konsultacja seksuologiczna, względnie psychologiczna, która miałaby Panu ukazać mechanizmy uzależnienia od podejmowanych przez Pana praktyk oraz - co najważniejsze - wskazać sposoby radzenia sobie z ww. nałogiem.
Dla porządku trzeba nadmienić, że masturbacja mająca służyć rozładowaniu nadmiernego napięcia seksualnego jest zjawiskiem naturalnym i jak najbardziej normalnym w przypadku osób nie podejmujących z różnych powodów współżycia seksualnego - jednak ww. osoby zwykle nie potrzebują i nie posiłkują się "dopalaczem" w postaci pornografii Internetowej. Pana opis ukazuje natomiast inną prawdopodobną sekwencję wydarzeń - zapewne to nie nadmierny popęd płciowy powoduje potrzebę masturbacji, ale podniecanie się przy oglądaniu pornografii, do której Pan sięga.

Pozdrawiam
Maciej Rutkowski
www.abovo.bialystok.pl