Czy istnieją jakieś preparaty, które można podawać starszej osobie chorującej na Alzheimera?

Czy istnieją jakieś preparaty/suplementy, które można podawać starszej osobie chorującej na Alzheimera? Słyszałam o preparatach medycznych, które z jednej strony uzupełniają dietę w odpowiednie substancje, a jednocześnie mogą mieć pozytywny wpływ na mózg. Czy można stosować je bez kontroli lekarza? A jeżeli tak, to czy rzeczywiście mogą być pomocne?

W początkowych etapach choroby, dobrym rozwiązaniem jest stosowanie specjalistycznych preparatów dostarczających niezbędnych składników do prawidłowego funkcjonowania mózgu. Powinny one bazować na kombinacji substancji aktywnych – kwasów omega-3, urydyny, choliny oraz witamin A, C, E oraz z grupy B. Wspierają one prawidłowe funkcjonowania komórek mózgu. Należy stosować taką dawkę, którą zaleca producenta.
W przypadku, kiedy pacjent ma trudności ze spożywaniem posiłków może dochodzić do utraty masy ciała oraz licznych niedoborów.
Warto wtedy rozważyć wprowadzenie dietetycznego środka spożywczego specjalnego przeznaczenia medycznego -
takiego jakim jest Nutridrink. W niewielkiej objętości dostarcza stosunkowo dużą wartość energetyczną oraz niezbędne składniki odżywcze. Wprowadzenie Nutridrinków do diety powinno być skonsultowane z lekarzem bądź dietetykiem.

Na naszym rynku dostępny jest preparat Nutridrink Souvenaid. Badania, które były prowadzone między innymi w USA wykazały,że ma korzystny wpływ na zdrowie osób z chorobą Alzheimera. Można podawać jedną buteleczkę Nutridriku dziennie (zalecenie producenta), należy też pamiętać, aby Nutridrinka pić bardzo powoli, około 30-40min. zawartość opakowania. Szybsze wypicie Nutridrinka może powodować wystąpienie nudności. Warto skonsultować się z dietetykiem,który udzieli bardziej fachowych porad żywieniowych, ja jestem neurologopedą. I właśnie z neurologopeda warto skonsultować się w momencie, kiedy u osoby z chorobą Alzheimera pojawią się zaburzenia połykania i/lub trudności w porozumiewaniu się. Oczywiście nie wolno rezygnować z podawania leków zaleconych przez lekarza.
Pozdrawiam