Czy dietą można opóźnić rozwój choroby alzheimera?

Dzień dobry. u mojej 75-letniej mamy zdiagnozowano alzheimera, czy można opóźńić rozwój choroby odpowiednią dietą?

To oczywista oczywistość, że mądre żywienie i aktywność fizyczna zwłaszcza na świeżym powietrzu znacząco przekłada się na zdrowie i samopoczucie. Przy alzheimerze również należy jeść regularne posiłki, chude produkty białkowe (mięso, drób, ryby, twarogi, jaja), warzywa i owoce (w tym wieku część w postaci świeżych soków domowych) i w zależności od możliwości przewodu pokarmowego orzechy, kasze, pieczywo graham. Z tłuszczów najlepiej olej lniany i ew. oliwa z oliwek. Pozdrawiam

W początkowych etapach choroby, dobrym rozwiązaniem jest stosowanie specjalistycznych preparatów dostarczających niezbędnych składników do prawidłowego funkcjonowania mózgu. Powinny one bazować na kombinacji substancji aktywnych – kwasów omega-3, urydyny, choliny oraz witamin A, C, E oraz z grupy B. Wspierają one prawidłowe funkcjonowania komórek mózgu. Należy stosować taką dawkę, którą zaleca producenta.
W przypadku, kiedy pacjent ma trudności ze spożywaniem posiłków może dochodzić do utraty masy ciała oraz licznych niedoborów.
Warto wtedy rozważyć wprowadzenie dietetycznego środka spożywczego specjalnego przeznaczenia medycznego -
takiego jakim jest Nutridrink. W niewielkiej objętości dostarcza stosunkowo dużą wartość energetyczną oraz niezbędne składniki odżywcze. Wprowadzenie Nutridrinków do diety powinno być skonsultowane z lekarzem bądź dietetykiem.

Pozdrawiam,
Dietetyk Marianna Hall,
Centrum Dietetyki Nutrado (www.nutrado.pl)

Choroba Alzheimera należy do schorzeń neurozwyrodnieniowych, oznacza to,że dochodzi do postępującego uszkodzenia tkanki nerwowej. Dieta nie ma dużego wpływu na ten proces, natomiast może poprawić ogólną kondycję pacjenta. Wśród zalecanych suplementów wymienia się Nutridrink Souvenaid, badania, które były wykonywane wskazują,że warto ten preparat włączyć do codziennej diety. Natomiast szczegółowe zalecenia ustali dietetyk.