Czy to może być choroba Alzheimera?

Dzień dobry, mam dość abstrakcyjne pytanie. Mam 30 lat i choruje na nerwice lękowa. Ostatnio dużo czytałem o chorobie alzheimera. Po jakim czasie przypomniał mi się test zegara ale robiłem go na szybko w niepokoju i chciałem zaznaczyć godzinę 11:10 a z rozpędu zrobiłem godzine 10:50 bo w głowie miałem że mała wskazówka musi być na 11 godzinie a duża po 11:00 po chwili się zreflektowałem i poprawiłem. Potem zrobiłem najróżniejsze formy zegara i już robiłem to na spokojnie i wszystko zrobiłem prawidłowo. Czy muszę się obawiać że to może być choroba alzheimera czy po prostu uznać to że to był ze względu na szybkość zrobienia/emocje itd. Oczywiście nie mam żadnych objawów choroby tylko głupia nerwica i ciekawość.
MĘŻCZYZNA, 30 LAT 2 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Rozumiem Pana obawy i pytanie, które może wydawać się abstrakcyjne, jednak jest całkowicie zrozumiałe, zwłaszcza w kontekście Pana doświadczenia z nerwicą lękową. Często zdarza się, że ludzie z lękiem nadmiernie analizują swoje zachowania i reakcje, co może prowadzić do dodatkowego zaniepokojenia.

Błąd, który Pan popełnił podczas rysowania zegara w stanie niepokoju, a następnie poprawił po chwili refleksji, jest zupełnie naturalny i nie wskazuje na chorobę Alzheimera, zwłaszcza w Pana wieku. Pomyłki zdarzają się każdemu, zwłaszcza pod wpływem pośpiechu, stresu czy niepokoju. Za to fakt, że potrafił Pan poprawić błąd i przy kolejnych próbach wszystko zrobić prawidłowo, przekonuje raczej o braku poważnych problemów z funkcjonowaniem poznawczym.

Choroba Alzheimera i inne formy demencji charakteryzują się dużo bardziej złożonymi objawami niż pojedynczy błąd w teście, jak na przykład trudności w codziennym funkcjonowaniu, zapominanie o ważnych datach, zmiany w zachowaniu i mowie oraz problemy z wykonywaniem dobrze znanych czynności.

Jeśli Pana niepokój na temat zdrowia psychicznego i poznawczego nadal się utrzymuje, warto porozmawiać o tym z psychiatrą lub psychologiem. Specjalista może pomóc rozwiać wątpliwości i ewentualnie zaproponować odpowiednie leczenie farmakologiczne lub wsparcie w formie psychoterapii.

Ważne, by Pan pamiętał, że nerwica lękowa może powodować nadmierną tendencję do martwienia się o swoje zdrowie, co może być wyzwaniem, ale można skutecznie pracować pod okiem doświadczonego terapeuty nad wychodzeniem ze szkodliwych schematów myślenia i reagowania emocjonalnego (https://portal.abczdrowie.pl/nerwica-lekowa-co-to-jest-przyczyny-objawy-leczenie-zycie-z-nerwica-lekowa ).

Życzę spokoju i zdrowia, mam też nadzieję, że te informacje przyniosą Panu ulgę.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.