Dzień Dobry Pani,

Kurkuma jest niedoceniana, o szerokim spektrum pozytywnego wpływu na funkcjonowanie organizmu, m.in. na funkcjonowanie mózgu.

Podsyłam Pani link, do poczytania o właściwościach kurkumy.

Życzę Pani tylko dobrego nastroju,
Irena Mielnik-Madej

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy to może być choroba Alzheimera?

Dzień dobry, mam dość abstrakcyjne pytanie. Mam 30 lat i choruje na nerwice lękowa. Ostatnio dużo czytałem o chorobie alzheimera. Po jakim czasie przypomniał mi się test zegara ale robiłem go na szybko w niepokoju i chciałem zaznaczyć godzinę 11:10 a z rozpędu zrobiłem godzine 10:50 bo w głowie miałem że mała wskazówka musi być na 11 godzinie a duża po 11:00 po chwili się zreflektowałem i poprawiłem. Potem zrobiłem najróżniejsze formy zegara i już robiłem to na spokojnie i wszystko zrobiłem prawidłowo. Czy muszę się obawiać że to może być choroba alzheimera czy po prostu uznać to że to był ze względu na szybkość zrobienia/emocje itd. Oczywiście nie mam żadnych objawów choroby tylko głupia nerwica i ciekawość.
MĘŻCZYZNA, 30 LAT 12 miesięcy temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Dzień dobry,

Rozumiem Pana obawy i pytanie, które może wydawać się abstrakcyjne, jednak jest całkowicie zrozumiałe, zwłaszcza w kontekście Pana doświadczenia z nerwicą lękową. Często zdarza się, że ludzie z lękiem nadmiernie analizują swoje zachowania i reakcje, co może prowadzić do dodatkowego zaniepokojenia.

Błąd, który Pan popełnił podczas rysowania zegara w stanie niepokoju, a następnie poprawił po chwili refleksji, jest zupełnie naturalny i nie wskazuje na chorobę Alzheimera, zwłaszcza w Pana wieku. Pomyłki zdarzają się każdemu, zwłaszcza pod wpływem pośpiechu, stresu czy niepokoju. Za to fakt, że potrafił Pan poprawić błąd i przy kolejnych próbach wszystko zrobić prawidłowo, przekonuje raczej o braku poważnych problemów z funkcjonowaniem poznawczym.

Choroba Alzheimera i inne formy demencji charakteryzują się dużo bardziej złożonymi objawami niż pojedynczy błąd w teście, jak na przykład trudności w codziennym funkcjonowaniu, zapominanie o ważnych datach, zmiany w zachowaniu i mowie oraz problemy z wykonywaniem dobrze znanych czynności.

Jeśli Pana niepokój na temat zdrowia psychicznego i poznawczego nadal się utrzymuje, warto porozmawiać o tym z psychiatrą lub psychologiem. Specjalista może pomóc rozwiać wątpliwości i ewentualnie zaproponować odpowiednie leczenie farmakologiczne lub wsparcie w formie psychoterapii.

Ważne, by Pan pamiętał, że nerwica lękowa może powodować nadmierną tendencję do martwienia się o swoje zdrowie, co może być wyzwaniem, ale można skutecznie pracować pod okiem doświadczonego terapeuty nad wychodzeniem ze szkodliwych schematów myślenia i reagowania emocjonalnego (https://portal.abczdrowie.pl/nerwica-lekowa-co-to-jest-przyczyny-objawy-leczenie-zycie-z-nerwica-lekowa ).

Życzę spokoju i zdrowia, mam też nadzieję, że te informacje przyniosą Panu ulgę.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Etapy choroby Alzheimera

mam mame chora juz pare lat na ajschajmera trzeba ja karmic kapac pochodzi sobie po pokoju ale ma słabe nogi podaje jej leki na wyciszenie bo jest agresywna ile jest etapow tej choroby czy sa jakies leki bez recepty ktore by jej pomogły mam chory kregosłup i juz nie daje rady nie wie kim jestem bardzo ja kocham i nie chce zeby juz odchodziła
KOBIETA, 71 LAT ponad rok temu

W chorobie Alzheimera duże znaczenie ma postępowanie bezlekowe, takie jak: stymulacja aktywności codziennej, trening pamięci, orientacji i zachowania (terapia reminescencyjna, walidacyjna, orientacji w rzeczywistości), zmniejszenie
stresu, muzykoterapia, leczenie sztuką, terapia zajęciowa, grupowa oraz edukacja i wsparcie opiekunów; ważnym elementem jest także niezmienność środowiska życia. Świadczą o tym dowody w postaci wyników badań klinicznych. Wsparcie opiekunów jest szczególnym elementem terapii w chorobie Alzheimera. Konsekwencją długotrwałej opieki nad chorym są liczne dolegliwości psychosomatyczne wśród opiekunów, które wpływają negatywnie na jakość opieki.
Generalnie choroba ta powoduje zanik komórek nerwowych a dzięki treningom pamięci słów i czynności można nauczać pozostałą część mózgu zastępować utracone komórki.
Polecam książkę:
http://www.alzheimer-waw.pl/images/Jak_radzi%C4%87_sobie_z_chorob%C4%85_Alzheimera.pdf
Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty