Czy jednorazowe wymioty osłabiły działanie tabletki antykoncepcyjnej?

Przyjmuje antykoncepcję doustną. Pigułki zawsze przyjmowałam o tej samej godzinie (16.00). W sobotę wziełam tak jak zawsze, jednak kolejnego dnia z powodu złego samopoczucia wymiotowałam ok. 11-12 godziny. Następnie o 13.00 uprawiałam seks nie zabezpieczając się. Chciałabym się dowiedzieć czy pigułka działała i czy jest w tym przypadku ryzyko zapłodnienia?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie.

Jeżeli wymioty wystąpią do 3h po przyjęciu tabletki antykoncepcyjnej należy przyjąć dodatkową tabletkę, ponieważ  działanie antykoncepcyjne może nie być zachowane.

Natomiast w przypadku wymiotów powyżej 3h od przyjęcia tabletki antykoncepcyjnej  działanie jest zachowane i nie ma konieczności stosowania dodatkowego postępowania.

Pozdrawiam