Czy jeśli dostanę krwawienie z odstawienia to mogę wykluczyć ciążę?

Dzień dobry, dzisiaj jest mój ostatni dzień przyjmowania antybiotyku amotaks oraz 17 dzień przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych Vines (biorę je od 8 miesiecy). Odbyłam dzisiaj stosunek z chłopakiem bez dodatkowego zabezpieczenia ( na ulotce antybiotyku nie było napisane nic o tym, że może obniżać skuteczność antykoncepcji dlatego wcześniej nie zdawałam sobie z tego sprawy). Chłopak przerwał penetrację na długo przed wytryskiem, między przyjęciem antybiotyku a Vines zawsze robiłam 2h przerwy, nie występowały u mnie żadne dolegliwości żołądkowe ani plamienia. Stąd moje pytanie, czy istnieje duża szansa na ciąże? Jeśli dostanę krwawienia z odstawienia w planowanym czasie, za kilka dni to mogę na 100% wykluczyć ciąże? Dodam, ze niecały rok temu przyjęłam tabletkę EllaOne która z tego co wiem może przekreślić szanse na ciąże na długi czas.

Redakcja abcZdrowie

Witam, tak, zasadniczo, jeśli pojawi się krwawienie z odstawienia można wykluczyć wówczas ciążę. Niektóry grupy leków, zwłaszcza antybiotyki, mogą osłabiać działanie antykoncepcji hormonalnej, jednak jeśli producent leku nie napisał nic w ulotce informacyjnej o możliwych interakcjach z antykoncepcją hormonalną, to raczej nie ma takiego ryzyka. Warto jednak wiedzieć, że antybiotyki zaburzają funkcjonowanie flory bakteryjnej jelit, a to od niej zależy właściwe wchłanianie się leków, w tym hormonalnych. Odsyłam do wytłumaczenia tego zjawiska pod adresem: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-wszystkie-antybiotyki-wplywaja-niekorzystnie-na-tabletki-antykoncepcyjne. Antybiotyki, na które trzeba uważać podczas takiej metody antykoncepcyjnej, to zwłaszcza tetracyklina, amoksycylina i rifampicyna. Dla pewności warto w czasie antybiotykoterapii oraz przez tydzień po jej zakończeniu stosować dodatkowe zabezpieczenie, np. prezerwatywę. Na przyszłość, zanim zażyje Pani jakikolwiek lek, proszę przeczytać ulotkę informacyjną lub skonsultować to choćby z farmaceutą. Warto wiedzieć, że nie tylko antybiotyki mogą zaburzać wchłanianie hormonów z pigułek, a tym samym obniżać skuteczność antykoncepcji hormonalnej. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.