Brak krwawienia z odstawienia - czy to może być ciąża?

Witam, mam 18 lat i od roku biorę tabletki antykoncepcyjne. Zawsze okres dostawałam w 3 dniu po odstawieniu tabletek, jednak teraz jest inaczej. Spóźnia się już 2 dni.. Wzięłam wszystkie tabletki z blistra o regularnej porze, stosowałam prezerwatywy, a mój chłopak nigdy nie miał wytrysku w środku... Jednak w ostatnim tygodniu brania tabletek byłam chora i brałam antybiotyk, po którym miałam wymioty, ale nigdy nie po tabletce antykoncepcyjnej np. tabletkę brałam wieczorem, a wymioty miałam dopiero rano. Bardzo się martwię czy to aby nie ciąża, proszę o pomoc...
18 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Ponieważ niektóre grupy antybiotyków mogą powodować zmniejszenie skuteczności antykoncepcji, zarówno w czasie stosowania antybiotyku jak i 7 dni po jego zakończeniu należy stosować dodatkowe metody antykoncepcyjne. Jak Pani opisała, postępuje Pani dokładnie według tego algorytmu. Oznacza to, że ryzyko ciąży jest zdecydowanie minimalne.
Ponadto proszę pamiętać, że brak krwawienia z odstawienia nie zawsze jest objawem ciąży. Może być to wynik na przykład intensywnego odchudzania, zmiany klimatu, stresu, zaburzeń hormonalnych czy też stosowania leków. Jeżeli krwawienie nie pojawi się ponownie po zażyciu tabletek z kolejnego opakowania, proszę skonsultować się ze specjalistą ginekologiem.