Czy jest możliwa insulinooporność?

Badanie na czczo mężczyzna wiek 25lat ,waga 90kg wzrost 180cm. Insulina 5,1 µU/ml norma [2 - 25], glukoza 95 mg/dl norma [70 - 100] Możliwa insulinooporność?

Dzień dobry,

Na podstawie badania - HOMA - IR wychodzi ok. 1,2 , a więc jest w normie. Jednak, aby dokładnie się przekonać powinien Pan wykonać test OGTTz 75 g glukozy z oznaczeniem glukozy oraz insuliny na czczo, po 1 h i 2h. (czyli 3 pomiary insulin i glukozy). Badanie należy wykonać rano na czczo, najlepiej 8-12 h po kolacji. Przez 2h po wypiciu glukozy nie wolno chodzić, bo test będzie niediagnostyczny.Mam sporo pacjentek i pacjentów, gdzie insulinooporność udaje się udowodnić dopiero na podstawie w/w testu.

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz
specjalista endokrynolog
specjalista diabetolog
specjalista chorób wewnętrznych