Czy jest możliwe, że to jakieś pierwsze objawy ciąży?

Dzień dobry, mam 25 lat. Mój ostatni okres trwał tylko dwa dni a później miałam tylko delikatne plamienie przez kolejne 2 dni (a wcześniej miałam normalne, regularne krwawienie przez 4-5 dni). Od momentu, kiedy okres się skończył codziennie mnie mdli przez pół dnia i później już czuję się okej. (współżyję i sie nie zabezpieczam) Czym to może być spowodowane? Czy jest możliwe, ze to jakieś pierwsze objawy ciąży?
KOBIETA, 25 LAT 6 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy bardzo za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Z pytania wynika, że współżyje Pani z partnerem bez stosowania jakichkolwiek zabezpieczeń. W tym przypadku możliwość zajścia w ciążę znacznie się zwiększa. Jeżeli zatem podejrzewa Pani, że w trakcie stosunku mogło dojść do zapłodnienia, warto sięgnąć po test ciążowy. Najlepiej wykonać go w dniu spodziewanej miesiączki. Więcej informacji o dostępnych rodzajach testów znajdzie Pani w artykule opublikowanym na portalu abcZdrowie.pl: https://portal.abczdrowie.pl/test-ciazowy

Druga opcja to wykonanie badania hormonu o nazwie gonadotropina kosmówkowa w laboratorium. Najlepiej zrobić je w godzinach porannych. Jeżeli testy nie potwierdzą ciąży, być może te dolegliwości wynikają z jakichś problemów zdrowotnych, co należałoby sprawdzić. Czasami zaburzenia miesiączkowania mają związek z nieprawidłową gospodarką hormonalną. Warto udać się do ginekologa, który zleci Pani dodatkowo badania hormonów. Z kolei mdłości mogą być nie tylko objawem ciąży, ale też wskazywać na inne schorzenia, np. ze strony układu pokarmowego. Jeżeli będą utrzymywać się przez dłuższy czas mimo wykluczenia ciąży, warto jeszcze udać się dodatkowo na wizytę do gastrologa.

Tymczasem zachęcamy do przeczytania odpowiedzi ekspertów serwisu abcZdrowie.pl na pytania o podobnej tematyce:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/mdlosci-i-zawroty-glowy-a-ciaza

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mdlosci-i-zgaga-moga-sugerowac-ciaze

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.