Czy jest możliwe, że to jest torbiel?

Witam.Choruje na niedoczynność tarczycy,hashimoto.Mam stwierdzony także torbiel na nerce.Od dwóch miesięcy nie mam okresu,ciągle mam parcie na mocz jakbym miała zapalenie pecherza,test ciążowy pozytywny( ciąża nie możliwa ze względu na niezywotnosc plemnikow).Mam 160 cm i wazę 59 kg mimo to brzuch mam jakbym była w 9 miesiącu ciąży szczególnie po jedzeniu.Moje pytanie:czy to możliwe że to torbiel?lub jakieś zapalenie?lekarz prywatnie dopiero za 2 tyg.Zapomnialam wspomnieć że 3 msc temu mialam ostry bol w prawym boku na który pomagał tylko termofor i w sumie od tamtej pory wszystko się zaczęło.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Przykro nam, że występują u Pani takie nieprzyjemne dolegliwości. Sama torbiel nerki mogłaby, ale nie musi dawać takich objawów. Najbardziej jednak powinien zastanawiać pozytywny wynik testu ciążowego, gdzie na wstępie wyklucza Pani ciążę. Czasami zdarza się sytuacja, że dochodzi do zapłodnienia, nawet w takich schorzeniach, które Pani opisała.

Należałoby na samym początku poszerzyć diagnostykę, aby wykluczyć poważniejsze choroby i wskazać przyczynę Pani dolegliwości. Zalecamy w tym wypadku wykonać, w miarę możliwości takie badania, jak: morfologia krwi z rozmazem, CRP, OB, kreatynina, mocznik, AST, ALT, a także określenie poziomu prolaktyny, progesteronu oraz beta HCG w surowicy krwi.

Fałszywie dodatni test ciążowy może mieć związek z zaburzeniami hormonalnymi. Taki wynik testu mógłby wskazywać na torbiel jajnika lub ciążę pozamaciczną albo biochemiczną. Biorąc pod uwagę odczuwane przez Panią dolegliwości, może mieć to związek z którąś z tych wymienionych przypadłości.

Czasami zdarza się również, że choroby nerek, w tym występowanie torbieli w obrębie tego narządu może powodować objawy, które Pani towarzyszą oraz pozytywny wynik testu ciążowego. Istnieje przypuszczenie, że torbiel mogła pęknąć lub się rozrosnąć, powodując dolegliwości bólowe.

Z racji sporej odległości, radzimy udać się w miarę najszybszym terminie do lekarza ginekologa oraz internisty. Specjalista po badaniu przedmiotowym zdecyduje o pogłębieniu diagnostyki i odpowiednim leczeniu. W każdym razie, prosimy nie bagatelizować tego problemu.

Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/torbiel-na-nerce

https://parenting.pl/pozytywny-wynik-testu-ciazowego

https://parenting.pl/wiarygodnosc-testow-ciazowych

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.