Czy jest możliwość nietrzymania moczu na tle nerwowym?

Dzień dobry, Kobieta, 21 lat. Od najmłodszych lat, zmagam się z problemem nietrzymania moczu w nocy. Tak naprawdę nigdy nie osiągnęłam całkowitej kontroli nad trzymaniem moczu. Jako dziecko jeździłam do różnych lekarzy, jednak mój problem do tej pory nie został rozwiązany a diagnozy nadal brak. Gdy miałam kilka lat badanie usg wykluczyło nieprawidłowości rozwoju nerek, wszystkie inne badania również były w porządku. Dodam, ze przez jeszcze nie tak dawno temu było w porządku, potrafiłam obudzić się w suchym łóżku a problem pojawiał się naprawdę sporadycznie (raz na miesiąc a nawet rzadziej), od pewnego czasu zdarza się to często, praktycznie nie ma tygodnia bez obudzenia się w mokrej pościeli. Od 1,5 miesiąca jestem na lekach antydepresyjnych, mam stwierdzone zaburzenia kompulsywno obsesyjne, nerwice. Moi rodzice rozwiedli się gdy miałam 2 lata i od tej pory nie mam kontaktu z ojcem, ponoć jak byłam maleństwem w domu było dużo awantur(według niektórych mogło to mieć wpływ) ale czy jest możliwe nietrzymanie moczu na tle nerwowym które powtarza się już od najmłodszych lat? Pozdrawiam serdecznie

Podobne zaburzenia rzeczywiście mogą mieć podłoże psychologiczne. Szczególnie jeśli wykluczone zostały inne (fizjologiczne) przyczyny trudności. Warto zatem omówić problem ze swoim psychologiem, psychoterapeutą i wspólnie pracować nad poradzeniem sobie. Jeśli nie jest Pani jeszcze w procesie psychoterapii, należy koniecznie ją podjąć.

Witam Panią
Jeżeli wszystkie badania są w porządku to możliwe,
że moczenia nocne mają podłoże psychologiczne.
Niewykluczone, że ich źródłem są przeżywane emocje,
stres lub przykre doświadczenia z przeszłości.
Jednak rzetelną diagnozę można postawić tylko podczas
osobistej konsultacji na podstawie wnikliwego wywiadu
i zbadania wszystkich okoliczności, które doprowadziły
do nietrzymania moczu a także wspomnianych przez Panią
zaburzeń obsesyjno - kompulsyjnych.
Bardzo ważne jest, żeby Pani rozpoczęła właściwe leczenie,
odpowiednio dopasowaną psychoterapię.
Żeby móc Pani pomóc, trzeba poznać dokładnie naturę
Pani problemu, dotrzeć do jego źródła i na tej podstawie
opracować właściwą metodę terapii.
Dlatego zachęcam Panią do podjęcia psychoterapii,
która naprowadza na zmianę powstałych uwarunkowań
w wyniku czego zostanie wypracowane właściwe
reagowanie i zachowanie, a Pani odzyska spokój,
równowagę wewnętrzną i umiejętność kontrolowania
własnego życia .
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl

Witam Panią,
proponuję aby skontaktowała się Pani z psychoterapeutą, który pomoże Pani w rozwiązaniu problemu. Kiedy miała Pani 2 latka awantury pomiędzy rodzicami bardzo wpływały na Pani psychikę. Jest to okres symbiozy z mamą. Kiedy rodzice się kłócą i mają w stosunku do siebie dużo agresji w dziecku powstaje silny lęk i brak poczucia bezpieczeństwa. Moczenie nocne jest bardzo z tym związane. Sądzę, że pomoc psychologiczna bardzo Pani pomoże.
Pozdrawiam, Alicja M. Jankowska
http://psychoterapie-szczecin.pl