Czy jest możliwy nawrót białaczki limfoblastycznej? Byłam chora 10 lat temu

W 1992 roku wykryto u mnie białaczkę limfoblastyczną. Miałam wówczas 5 lat. Jestem ponad 10 lat po zakończeniu leczenia. Papierosy palę nałogowo ponad rok czasu. Chcę zaznaczyć, że jestem już pełnoletnia. Jeśli chodzi o ilość, to jest niecała paczka dziennie. Chciałabym się dowiedzieć, czy jest ryzyko nawrotu tej choroby? Jeśli tak, to w jakim stopniu jest to możliwe? Jakie by były pierwsze niepokojące objawy nawrotu? Wiem, że papierosy są szkodliwe dla organizmu i rakotwórcze, ale chodzi mi tylko i wyłącznie o ten przypadek. Z niecierpliwością czekam na odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,

w onkologii uważa się, że w przypadku białaczek okres 10 lat bez nawrotu choroby oznacza wyleczenie z białaczki.

Myślę, że jednak powinna Pani zrezygnować z palenia. Nie potrafię powiedzieć, jakie może być prawdopodobieństwo ponownego zachorowania, ale po co ryzykować swoje zdrowie.

Po leczeniu onkologicznym wzrasta ryzyko wczesnej miażdżycy i innych nowotworów, a papierosy - niestety, sprzyjają obu tym schorzeniom.

Pozdrawiam serdecznie