Od czego zależy protokół lekowy i sposób leczenia w białaczce limfoblastycznej?

Czy w ostrej białaczce limfoblastycznej czas leczenia oraz wygląd danego protokołu jest od czegoś zależany? Jak wygląda 'szablon' takiego schematu? Po jakim czasie można powiedzieć o całkowitym zakończeniu leczenia? Przez jaki czas należy kontrolować własny szpik?
ponad rok temu

Witam serdecznie!

O leczeniu ostrej białaczki limfoblastycznej szerzej piszemy w artykule pod linkiem: http://portal.abczdrowie.pl/leczenie-ostrej-bialaczki-limfoblastycznej.

Fazy leczenia u większości pacjentów wyglądają podobnie i stosowany jest podobny protokół lekowy. Niemniej istnieją sytuacje, w których z jakichś powodów należy zmodyfikować leczenie - np. w podeszłym wieku, przy istnieniu dodatkowych chorób przewlekłych (cukrzyca, choroby serca). Protokół leczenia może się różnić w przypadku istnienia pewnych czynników ryzyka (zmiany genetyczne w komórkach nowotworowych). Jeżeli chodzi o wyniki leczenia, to jeżeli po 5 latach od zakończenia leczenia nadal nie ma nawrotu choroby, uznaje się pacjenta za wyleczonego. Niemniej kontrola onkologiczna powinna być kontynuowana także później, ze względu na to, że przebycie tak obciążającego leczenia może wiązać się z różnymi dalekosiężnymi powiklaniami.

Pozdrawiam serdecznie