Jakie są sposoby leczenia białaczki limfoblastycznej u dzieci?

Ostatnio dużo czytam na temat białaczki u dzieci i jestem ciekawa, czy u dzieci stosuje się chemio-, radioterapię, czy są jeszcze jakieś inne metody towarzyszące w leczeniu. Kolejne moje pytanie, czy chorzy na białaczkę limfoblastyczną mają specjalne diety? Bo przecież po chemioterapii, gdy występują wymioty, dochodzi do niedoborów w organizmie, co może obniżyć jeszcze bardziej odporność dziecka. Z góry dziękuję za odpowiedź.

ponad rok temu

Szanowna Pani, zasady leczenia białaczki limfoblastycznej u dzieci nie różnią się od zasad leczenia u dorosłych. Oczywiście różnice dotyczą dawek leków, dostosowanych do znacznie mniejszej masy ciała u dziecka, czasami także schematów leczenia, czyli rodzaju zastosowanych leków. Więcej na ten temat można poczytać w dziale: http://portal.abczdrowie.pl/leczenie-ostrej-bialaczki-limfoblastycznej.
Oczywiście w trakcie leczenia dokłada się starań, aby przede wszystkim zapobiegać wymiotom, a tym samym wynikających z tego tytułu stratom, oraz stosować odpowiednią dietę w okresie chemioterapii i po niej. Chorzy niekiedy wymagają uzupełnienia płynów lub substancji odżywczych dożylnie. U chorych dzieci poddawanych chemioterapii, podobnie jak u dorosłych, sprawdzą się z pewnością gotowe, odpowiednio zbilansowane preparaty odżywcze typu Nutridrink, Nutrison, Ensure.