Czy jest ryzyko wścieklizny u 23-latki?

Dzień dobry, proszę mnie uspokoić, bo już powoli odchodzę od zmysłów, czytając w kółko informacje znajdujące się w internecie. We wtorek podszedł do mnie kot mieszkający na 99% w jednym z domków znajdujących się na mojej ulicy. Kot był zadbany, sam do mnie podszedł, otarł się o moją nogę i położył się na brzuchu, chciał, abym go głaskała. Głaskałam go, gdy w pewnym momencie drasnął mnie lekko zębem w nadgarstek. O ile dobrze pamiętam, po tym incydencie nie miałam absolutnie żadnego śladu na skórze, natomiast leciutko poniżej nadgarstka zauważyłam dziś, że mam zaczerwienioną kropeczkę na skórze. Przemyłam oczywiście skórę na nadgarstku po tym incydencie. Absolutnie nie miałam żadnego rozlewu krwi z nadgarstka w wyniku tego draśnięcia. Czy będę mieć wściekliznę? Kontaktowałam się również z lekarzem internistą, który orzekł, że jeśli nie doszło do przerwania ciągłości skóry, to zarażenie wścieklizna jest właściwie równa zeru.
KOBIETA, 23 LAT 2 dni temu
Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Rozumiemy Pani zdenerwowanie. Wścieklizna to poważna choroba, a objawy u ludzi są wyjątkowo uciążliwe, zaliczamy do nich: ból głowy, rozdrażnienie i agresywne zachowania, utratę apetytu, mrowienie w miejscu ugryzienia, zmiany skórne w okolicach rany: obrzęk, bolesność, zaczerwienienie, mrowienie oraz światłowstręt, wodowstręt. Każdego roku z powodu wścieklizny umiera ponad 50 tys. osób.

Do zakażenia wścieklizną dochodzi najczęściej przez kontakt śliny chorego zwierzęcia z uszkodzoną skórą bądź błoną śluzową człowieka.

Jak Pani wspomniała, nie doszło do przerwania ciągłości skóry. Ponadto rozpoznała Pani, że zwierzę należy do któregoś z sąsiadów, a więc najprawdopodobniej jest zaszczepione. Nie zachowywało się w niepokojący sposób, było łagodne i spokojne.

W związku z powyższym, proszę się nie obawiać. Na podstawie Pani opisu, możemy z dużą dozą pewności stwierdzić, że nie jest Pani zakażona.

Więcej informacji o chorobie można znaleźć pod poniższymi linkami. Zachęcamy do lektury:

https://portal.abczdrowie.pl/wscieklizna

https://portal.abczdrowie.pl/jak-grozna-jest-wscieklizna

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.