Zapytaj lekarza

7 3 9 , 8 6 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy jest ryzyko zarażenia się wścieklizną w ten sposób?

Witam. Mam takie pytanie. 8 miesięcy temu ugryzl mnie piesyk, którego wyprowadzala starsza Pani. Bylo to w Warszawie. Nie przegryzl mi spodni, jednak głęboko przegryzl mi skórę. Zdezynfikowalem ranę, lekarz powiedział że niekoniecznie są potrzebne zastrzyki. Z tego czasu mam nieprzyjemnie czucia w miejscu ugryzienia. Czy jest ryzyko zarażenia się wścieklizną na terenie dużego miasta? Z raportów GIW wynika ze w Warszawie od lat nie odnotowuje się wścieklizna.
MĘŻCZYZNA, 23 LAT 10 miesięcy temu

Badanie moczu na ciała ketonowe

Ciała ketonowe pojawiają się, m.in. jeżeli organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości pokarmu na pokrycie zapotrzebowania energetycznego. Dlatego też w profilaktyce powinno stosować badanie krwi na obecność ciał ketonowych ? można je zrobić w domu lub w laboratorium.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

wirus wścieklizny to wirus neurotropowy, który namnaża się w obrębie układu nerwowego, powodując stan zapalny mózgu i rdzenia kręgowego. Wywołana przez niego wścieklizna jest chorobą śmiertelną – w przypadku niepodjęcia leczenia. Objawy choroby mogą pojawić się po 10 dniach od kontaktu z chorym zwierzęciem do 3 miesięcy, bardzo rzadko – po kilku latach. W Pana przypadku ryzyko zachorowania jest naprawdę niewielkie, ale nie sposób ocenić na podstawie Pańskiego opisu czy możne je wykluczyć. Więcej o chorobie w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/jak-grozna-jest-wscieklizna.

W rzeczywistości najbardziej narażone są osoby mieszkające czy przebywające w pobliżu terenów leśnych, gdzie można podejrzewać kontakt ze zwierzęciem dzikim, zarażonym wścieklizną W dużych miastach, zwłaszcza w przypadku zwierząt domowych, podlegających obowiązkowemu, corocznemu, szczepieniu – ryzyko jest minimalne.

Natomiast wrażenia związane z miejscem po ugryzieniu mogą mieć związek z uszkodzeniem nerwów, przy czym zdecydowanie nie są symptomem typowym dla wścieklizny. Na wszelki wypadek sugeruję skonsultowanie tego problemu z lekarzem, być może po obejrzeniu miejsca po ugryzieniu będzie w stanie powiedzieć coś więcej.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.


Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy