Jak sprawdzić, czy zostało się zarażonym wścieklizną?

Witam. Mam pytanie czy istnieje jakiś test na sprawdzenie czy zostało się zarażonym wścieklizną? Np. po ugryzieniu przez nieznanego kota...

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

W przypadku ugryzienia przez nieznane zwierzę powinien Pan zgłosić się do lekarza. Wirus wścieklizny wydalany jest wraz ze śliną chorego zwierzęcia. Ranę taką należy przemyć wodą z mydłem a lekarz ocenia ryzyko ekspozycji na wirusy i podejmuje decyzję o zaszczepieniu. Takie jest prawidłowe postępowanie w przypadku pogryzienia przez nieznane zwierzę.