Czy jest sens wykonać test ciążowy?

Witam, przyjmuje Levomine mini juz 10mc, w ostatnich kilku opakowaniach nie ominęłam żadnej dawki. Natomiast od dwóch tygodni zauważyłam znaczne powiększenie brzucha, pojawiły się zaparcia i problemy z pęcherzem. Zdarzyło mi się jednak zjeść grapefruita, i pić wodę z sokiem z grapefruita, z mniejszym niż dwugodzinnym odstępem między wzięciem tabletki.... Jestem szczupłą osobą, nie miałam wcześniej aż tak długo powiększonego brzucha. Czy jest sens wykonać test ciążowy? Czy przesadnie panikuję?

Redakcja abcZdrowie

Witam,
proszę pamiętać, że żadna metoda antykoncepcyjna nie jest w 100% skuteczna – nawet antykoncepcja hormonalna. Zawsze może zawieść mimo braku uchybień w zażywaniu pigułek. Natomiast jest bardzo wątpliwe by incydentalne zjedzenie grapefruita miało związek z obniżeniem skuteczności tabletek antykoncepcyjnych. O skuteczności antykoncepcji hormonalnej (i nie tyko) wg wskaźnika Pearla dowie się Pani z tego materiału: https://portal.abczdrowie.pl/skutecznosc-metod-antykoncepcyjnych-wedlug-pearla-wideo.
Jeżeli bierze Pani pod uwagę ciążę, to proszę wykonać test ciążowy niezwłocznie – zwłaszcza gdy podejrzane symptomy utrzymują się od dwóch tygodni. Nie sposób ocenić, czy ma Pani powody do obaw – wzdęcia i zaparcia mogą mieć podłoże w schorzeniu dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Negatywny wynik testu ciążowego powinien skłonić Panią do wizyty u internisty – wzdęcia oraz zaparcia mogą być skutkiem nietolerancji pokarmowej (np. glutenu lub laktozy), ale też schorzeń jelit, np. IBS. Z pewnością warto wykonać morfologię krwi i USG brzucha, być może konieczna będzie także wizyta u gastrologia oraz badanie gastroskopijne. Warto również przyjrzeć się diecie – czy nie uległa zmianie lub czy nie jest ciężkostrawna. Więcej o wzdęciach pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/o-czym-swiadcza-ciagle-wzdecia.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.