Czy test ciążowy wykonany po dwóch tygodniach wskaże wiarygodny wynik?

Dzień dobry, na co dzień używam tabletek antykoncepcyjnych Madinette,zażywam jej już półtorej roku. W sobotę 8 kwietnia zapomniałam przyjąć tabletki o stałej porze i przyjęłam ja w niedzielę rano(przerwa była mniejsza niż 12 h) we wtorek 11 kwietnia miałam rozpocząć 7 dniowa przerwę w braniu tabletek jednak w czwartek popołudniu zdecydowałam że pomine resztę przerwy i zażyłam tabletkę z nowego opakowania. W piątek wystąpiło lekkie plamienie które trwało do wczoraj trochę się zmartwiłam ponieważ do plamienia doszła bolesność piersi,nie jest to nasilony ból bardziej przy ucisku,czy może to być ciąża? Czy wykonanie testu ciążowego po 2 tygodniach od "ryzykownego" stosunku pokaże wiarygodny wynik ? Proszę o szybką odpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

jeśli opóźnienie w przyjęciu tabletki antykoncepcyjnej Madinette było mniejsze niż 12 godzin, to nie powinno dojść do obniżenia skuteczności antykoncepcji. Skrócenie siedmiodniowej przerwy na krwawienie z odstawienia również nie powoduje braku ochrony.

W związku z tym najprawdopodobniej plamienie, które u Pani wystąpiło miało związek z ewentualnym rozregulowaniem wynikającym ze zmiany godziny przyjęcia tabletki oraz skróceniem przerwy. Poza tym plamienia oraz bolesność piersi to częsty skutek uboczny doustnej antykoncepcji hormonalnej, który może pojawiać się bez przyczyny.

Mimo to proszę wykonać test ciążowy, aby mieć pewność, że nie doszło do zapłodnienia. Po dwóch tygodniach od stosunku test powinien być już wiarygodny. Może Pani dodatkowo oznaczyć poziom beta-HCG we krwi.

Odpowiedzi ekspertów na podobne pytania znajdują się tutaj:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/skrocenie-przerwy-a-skutecznosc-tabletek-antykoncepcyjnych,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-moge-skrocic-przerwe-miedzy-antykoncepcja-hormonalna,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/plamienie-przy-tabletkach-ovulastan.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.