Czy mam rozpocząć nowy blister antykoncepcji normalnie?

Zapomniałam wziąć dwóch tabletek antykoncepcji hormonalnej w 13 i 14 dniu. 15 i 16 dnia wzięłam leki normalnie, jednak 15 zauważyłam lekkie plamienie. 16 również było plamienie, a następnie krwawienie zaczęło być bardziej obfite. Myślałam, że zaczął mi się okres, przez co postanowiłam odstawić tabletki i zacząć je brać po tygodniu od nowa. Dziś jest dzień w którym planowałam wziąć tabletke, jednak krwawienie nie wygląda jakby miało się skończyć. Jest to mój 20 dzień cyklu (2dni plamienia 3dni krwawienia). Co robić, powinnam zacząć normalnie brać leki "od początku" blistra już teraz, czy poczekać 8dni do końca mojego normalnego cyklu?
KOBIETA, 21 LAT 8 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

podczas stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej kluczowa jest regularność. Pani pominęła dwie tabletki, następnie przyjęła dwie kolejne i zrobiła przerwę. W ten sposób skuteczność tabletek antykoncepcyjnych mogła zostać obniżona i takie postępowanie jest najbardziej prawdopodobną przyczyną pojawienia się plamień oraz krwawień.

W obecnej sytuacji najlepiej byłoby zweryfikować, czy nie doszło do zapłodnienia. W tym celu proszę wykonać test ciążowy, pamiętając przy tym, że będzie on wiarygodny dopiero po upływie 10-14 dni. Jeśli test da wynik negatywny, może Pani powrócić do stosowania antykoncepcji.

Inne pytania z tej tematyki można znaleźć poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/skrocenie-do-20-dni-cyklu-stosowania-tabletek-antykoncepcyjnych-a-czas-trwania-przerwy,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pominiecie-dwoch-tabletek-antykoncepcyjnych-w-drugim-tygodniu,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pominiecie-dwoch-tabletek-antykoncepcyjnych-w-drugim-tygodniu-stosowania.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.