Czy wcześniejsze wzięcie tabletki może skutkować ciążą?

Witam W listopadzie w 6 dniu przerwy na miesiączkę współżyłam z chłopakiem i na nasteony dzień wzięłam tabletkę, czyli skróciłam o jeden dzień. W grudniu miałam lekkie plamienie przez jeden dzień, w styczniu okres spóźniał mi się 3 dni w trakcie przerwy i pojawiły się również lekkie plamienia przez 2 dni. Przez około 2 tygodni miałam tkliwość piersi i ból, ból krzyża, bóle głowy czy jest możliwość zajscia w ciążę w takiej sytuacji ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

skrócenie siedmiodniowej przerwy o jeden dzień nie powinno zaburzyć skuteczności antykoncepcji. Plamienia w trakcie doustnej antykoncepcji mogą być związane z przyjmowaniem hormonów. Takie sytuacje zdarzają się dosyć często, zwłaszcza w pierwszych miesiącach. Jeśli więc pozostałe tabletki przyjmowała Pani zgodnie z zaleceniami producenta, to ryzyko ciąży jest bardzo małe.

Wymienione przez Panią objawy mogą być związane z działaniami niepożądanymi, które mogą występować z powodu przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. W ulotce każdych tabletek znajdzie Pani spis dolegliwości, które występują najczęściej. Zachęcamy do zapoznania się z nim.

Aby wykluczyć ciążę proszę wykonać test ciążowy z moczu lub krwi. Najlepiej wykonywać je po ok. 14 dniach od zbliżenia – wówczas powinny być wiarygodne.

Odpowiedzi na podobne pytania znajdzie Pani poniżej: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/skrocenie-siedmiodniowej-przerwy, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/o-ile-dni-mozna-skrocic-siedmiodniowa-przerwe-w-stosowaniu-tabletek-antykoncepcyjnych, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/skrocenie-przerwy-pomiedzy-opakowaniami-tabletek-antykoncepcyjnych-i-rozpoczecie-nowego-o-dzien-wczesniej.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.