Czy jest szansa na wyleczenie tego łojotoku?

Mam chorobę Hashimoto, zmagam się z łojotokowym zapaleniem skóry, zdarzają się okresy, kiedy łojotok jest mniejszy, nie zauważalny, żeby po jakimś czasie przybrać spore rozmiary. Mam pytanie czy to może być wina hormonów? Mam na myśli, że jeśli hormony się rozregulowują to stan może być gorszy? I drugie pytanie czy mają rozregulowane hormony tarczycy można wyleczyć łojotok? Czy najpierw trzeba wyrównać hormony tarczycy? Innymi słowy czy mając złe wyniki tarczycowe, można wyleczyć łojotok.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

ŁZS ma związek przede wszystkim z hormonami płciowymi – androgenami, a konkretnie z zaburzeniami poziomu adrogenów i progesteronu lub z nadmiernym wydzielaniem hormonów nadnerczy.

Natomiast niewykluczone, że na te hormony z kolei wpływają hormony tarczycowe – wielu lekarzy zgadza się, że choroby tarczycy mogą nasilać objawy ŁZS. W przebiegu choroby Hashimoto najbardziej charakterystyczne jest łysienie plackowate, zaś rozregulowanie hormonów tarczycy ma zdecydowanie wpływ na kondycję samego włosa (zarówno nadmiar jak i niedobór hormonów). Więcej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/lysienie-a-zmiany-hormonalne.

Warto pamiętać, że łojotokowe zapalenie skóry wciąż jest chorobą o trudnej do ustalenia etiologii, a na jej pojawienie się niekiedy ma wpływ wiele czynników jednocześnie – np. nieprawidłowe funkcjonowanie układu immmunologicznego plus niewłaściwa dieta lub depresja/wahania nastroju/stres wraz z zaburzeniami hormonalnymi. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://uroda.abczdrowie.pl/lojotokowe-zapalenie-skory-glowy oraz z tym: https://portal.abczdrowie.pl/lojotokowe-zapalenie-skory-twarzy-przyczyny-objawy-leczenie.

Odpowiadając więc na Pańskie pytanie: tak, konieczne jest uregulowanie hormonów tarczycy poprzez zażywanie leków, gdyż bardzo prawdopodobne, że spowoduje to remisję ŁZS. Jednocześnie zachęcam do odwiedzenia trychologa i/lub dermatologa w celu przeprowadzenia badań – niekiedy leczenie ŁZS wymaga zastosowania leków przeciwgrzybiczych, gdyż te mikroorganizmy mogą powodować dermatozę, która Panu doskwiera.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.