Czy jest teraz testowana nowa metoda leczenia cukrzycy?

Chodzi mi o nową metodę leczenia cukrzycy, która jest w trakcie badań, powodująca szybko utratę zbędnych kilogramów. Czy poszukiwani są chętni do testowania tej metody? Pozdrawiam. Zygmunt Wojnicz

MĘŻCZYZNA, 56 LAT ponad rok temu

Prze cały czas testowanych jest wiele metod leczenia cukrzycy, zarówno typu 1 jak i typu 2. Niektówe z nich powodują, zgodnie z założeniami pomysłodawców, redukcję masy ciała. Na myśl nasuwają mi się dwie metody. Jedna to leczenie farmakologiczne. W leczeniu cukrzycy typu 2 znalazła zastosowanie nowa grupa leków - są to leki naśladujące działanie hormonów jelitowych (GLP 1). W trakcie terapii tymi lekami obserwujemy redukcję masy ciała.

Druga z metod - to elektrostymulacja żoładka. Jest to zabiegowa metoda wszczepienia stymulatora do żoładka, który poprzez bodźce elektryczne powoduje wcześniejsze odczuwanie sytości oraz moduluje czynność mechaniczną żołądka. To wszystko w założeniu, wpływa na redukcję masy ciała oraz poprawę kontroli cukrzycy. Z tego co słyszałem, próby z tego typu urządzeniami są (będą?) prowadzone w jednym z warszawskich ośrodków. W badaniach przeprowadzanych w USA z zastosowaniem tej formy leczenia, wyniki nie byly rewelacyjne.

Kolejną metodą "wyleczenia" cukrzycy typu 2 jest chirurgia bariatryczna. Chirurgiczne leczenie otyłości, wskazane u osób z otyłością patologiczną (BMI > 40 kg/m2), ma udowodniony, dobroczynny efekt na cukrzycę typu 2. U ponad 90% chorych pozwala na przerwanie leczenia farmakologicznego. Prosze pamietać, że podobne efekty można uzyskać wprowadzając ograniczenia kaloryczne i zwiększając aktywnośc fizyczną, bez konieczności interwencji chirurgicznej.  

0

Proszę też pamiętać
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli

https://portal.abczdrowie.pl/polineuropatia-grozne-powiklanie-cukrzycy

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty