Czy jest to bardzo poważny problem?
Dzień dobry, przypadkowo podczas profilaktycznego usg jamy brzusznej u 7letniego syna zostały wykryte poszerzone miedniczek nerwowe. Dokładny opis badania: ,nerki prawidłowej wielkości o prawidłowym zróżnicowaniu miąższowo-centralnym. Nerka prawa o wym. 88x36 mm, nerka lewa 88x34 mm. Obustronnie bez cech kamicy nerkowej. W nerce prawej poszerzenie miedniczki nerkowej do 10mm, w nerce lewej do 15mm. Pęcherz moczowy dobrze wypełniony, bez patologicznych odbić.’ Syn nigdy nie skarżył się na żadne dolegliwości ze strony układu moczowego. W okresie płodowym nie zostały zdiagnozowane nieprawidłowości nerek. Jesteśmy umówieni na konsultacje nefrologiczną, jednak z uwagi na niespodziewaną i stresującą informacje o wadzie nerek bardzo proszę o informację czy jest to bardzo poważny problem? I czego możemy się spodziewać? Czy bezpośrednio przed wizytą u nefrologa warto wykonać jeszcze jakieś badania?

KOBIETA, 29 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Szanowna Pani,
Doskonale rozumiemy Pani obawy ze strony ewentualnej choroby nerek u Pani syna. Jednakże nie powinna się Pani zamartwiać na zapas, bo lekarz specjalista na pewno rozwieje wszelkie wątpliwości.
Prawidłowo, że wykonuje Pani kontrolne badania jamy brzusznej u dziecka, aby sprawdzić funkcjonowanie wszystkich znajdujących się tam narządów. To ważna profilaktyka, aby móc wykryć ewentualne nieprawidłowości i wdrożyć odpowiednie działania.
Problem, który Pani opisuje występuje bardzo często wśród dzieci i zazwyczaj poddaje się to tylko dalszej i regularnej kontroli. Lekarz nefrolog zdecyduje o dalszym działaniu, ale prawdopodobnie byłaby wskazana dalsza obserwacja i powtórzenie badania ultrasonograficznego w niedalekiej przyszłości.
Bardzo często poszerzone miedniczki nerkowe mogą być anomalią rozwojową układu moczowego albo problemem wynikającym z istnienia przeszkody w odpływie moczu z nerki. Może to w przyszłości prowadzić do cofania się moczu w trakcie mikcji, a także znacznego zastoju moczu.
Ze względu na odległość, trudno jest określić dokładny stan zdrowia u dziecka, dlatego proponujemy kontrolę u specjalisty. Lekarz nefrolog zdecyduje o dalszym diagnozowaniu, czy będą nie zbędne ewentualne i dokładniejsze badania układu moczowego.