Czy jestem odporna na WZW?

Doszczepiłam się dziś po 10 latach dawką przypominającą przeciwko WZW. 10 lat temu, podane miałam 3 dawki i od niedawna jestem w związku z chłopakiem, który posiada antyngen Hbs. Leczy się na to ciągle, ma dobre wyniki. Po 5 latach powinnam wykonać miano przeciwciał, ale czy w tej chwili jestem odporna? Czy powinnam się czegoś obawiać? Lekarka powiedziała mi, że wystarczy ta dawka i że po 5 latach zrobić miano.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

Zdecydowana większość (ponad 99%) odpowiedzi na szczepienie wg. schematu podstawowego (0-1-6 miesięcy) daje pełną odporność na całe życie zaszczepionego pacjenta. Dodatkowo udowodniono, że uodpornienie to nie zależy jedynie od miana przeciwciał, ale też od nieoznaczalnej właściwości tzw. limfocytów "pamięci", które w razie zakażenia się aktywują wytwarzając przeciwciała.
Szczepienie, które Pani otrzymała daje Pani pełną odporność i nie jest konieczne wykonywanie miana przeciwciał anty-HBs. Jest Pani w pełni odporna. Zapewne przed dawką doszczepiającą również Pani była. Proszę być dobrej myśli i w razie wątpliwości postąpić wg zaleceń Pani lekarza - wykonać miano za 5 lat.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.