Czy jestem w grupie ryzyka i jak zadbać o profilaktykę?

Witam. Maja mama zmarła na rana trzustki,czy jestem w groupie ryzyka( wcześniej nikt w rodzinie nie chorował na rana trzustki) Jak mogę zadbać o profilaktykę?Nie piję, nie palę, nie jem mięsa, biegam i praktykuję jogę czy to wystarczy ?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Przede wszystkim przykro nam z powodu Pani mamy.

Bardzo dobrze, że jest Pani świadoma zagrożenia wystąpienia choroby i dba Pani o siebie.

Zachęcamy też do umówienia się na konsultację z lekarzem onkologiem oraz genetykiem.

Aby najbardziej precyzyjnie sprawdzić ryzyko zachorowania na raka trzustki należałoby wykonać badania genetyczne z krwi. Taka diagnostyka pozwoli potwierdzić lub wykluczyć możliwość zachorowania w przyszłości.

Dodatkowo można zadbać o profilaktykę poprzez regularne wykonywanie USG jamy brzusznej oraz badań krwi, takich jak określanie poziomu amylazy, lipazy oraz prób wątrobowych. W określonym przez lekarza czasie można również przeprowadzić tomografię komputerową jamy brzusznej, aby mieć aktualny i dokładny obraz badanego narządu.

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce: https://portal.abczdrowie.pl/rak-trzustki

https://portal.abczdrowie.pl/torbiel-rzekoma-trzustki

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.