Czy każdy może zachorować na zapaść serca?

Witam moje pytanie dotyczy zapasci serca. Uslyszalam ze dziewczyna w wieku 21 lat zmarla na zapasc serca i bardzo mnie to stresuje... Czy kazdy moze na to zachorować bez wzgledu na wiek i stan zdrowia?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

domyślam się, że chodzi o zapaść krążeniową, czyli wstrząs kardiogenny, potocznie nazywany zapaścią serca. Spowodowany jest spadkiem objętości wyrzutowej i minutowej serca, co prowadzi do niedotlenienia na poziomie komórkowym, a zatem do zaburzenia pracy układu krążenia. Faktycznie może dotknąć każdego, niezależnie od wieku, a jeżeli nie zostanie podjęta niezwłoczna interwencja medyczna, to taki wstrząs może prowadzić do śmierci. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/zapasc-krazeniowa.

Natomiast nie jest prawdą, że pojawia się ot tak, bez związku ze stanem zdrowia. Istnieje szereg możliwych przyczyn prowadzących do zapaści serca, wśród nich wymienić należy choćby choroby serca, zakrzepicę czy dużą utratę krwi.

Być może zainteresuje Panią również ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/zadbaj-o-swoje-serce.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.