Czy kłucie serca, szum w uszach i mrowienie kończyn może oznaczać nerwicę?

Witam. Podejrzewam u siebie nerwice. Dnie panuje nad emocjami , kluje mnie serce , mówią mi kończyny i czas3m czubek języka. Lecz dziś zakręcie mi się w głowie i od miesiąca mam szum w uszach. Czy to typowe objawy nerwicy czy też można mówić o czymś innym ?

Witam,
polecam sprawdzić swoje objawy u lekarza, szczególnie to kłucie w sercu, mrowienie i zawroty głowy, bo mogą wynikać z układu krążenia. Takie dolegliwości zdarzają się też często w nerwicy, ale w tym przypadku ja bym najpierw zaleciła badanie lekarskie aby wykluczyć problemy z sercem.
Szumy uszne mogą mieć bardzo różne przyczyny, niestety czasem też nieznane. Choć zdarza się, że osoby z nerwicą wspominają o tej dolegliwości, to jednak to też warto sprawdzić oddzielnie, bo zazwyczaj wiąże się z dużym dyskomfortem i nie jest to typowy objaw, przy którym diagnozuje się nerwicę.

Witam,
Opisywane przez Panią objawy mogą mieć wiele przyczyn. Silny stres, życie "w ciągłym biegu", narastające problemy, nieustające napięcie, mogą prowadzić do impulsywności, uczucia bezradności, czyli opisywanego przez Panią nie panowania nad emocjami. Ponadto szumy uszne, które nie pozwalają właściwie wypocząć mogą dodatkowo nasilać objawy, prowadzić do pojawienia się lęku, zniecierpliwienia czy agresji.
Czy przebyła Pani jakieś poważne urazy głowy? Być może, są przyczyną zawrotów i szumu w uszach.
Które kończyny Pani drętwieją? Czy mrowienie/ drętwienie kończyn występuje w trakcie snu czy podczas normalnej aktywności dziennej? Wrodzona wada postawy może implikować pojawienie się uczucia kłucia w okolicy serca, drętwienie dłoni (odcinek szyjny kręgosłupa). Kłucie w sercu może być także objawem niedoboru pewnych składników mineralnych.
Istnieje wiele możliwych interpretacji opisywanych przez Panią objawów.
Objawy nerwicowe są z reguły indywidualne dla konkretnego człowieka, z reguły mogą to być duszności, niesprecyzowany lęk, uczucie pieczenia/drętwienia skóry dłoni/ciała, obawa o własne życie, uczucie "nóg z waty". Często napady nerwicowe są wywoływane przez konkretne sytuacje codzienne jak np. jazda do pracy, czy szkoły, poruszanie się komunikacją miejską, a nawet zwykłe wyjście do sklepu. Czy to brzmi dla Pani znajomo?

Podane przez Panią objawy są niepojące i mogą wiązać się z różnymi dolegliwościami somatycznymi (nie koniecznie z nerwicą). Dlatego nie warto spekulować odnośnie ich przyczyn, gdyż to raczej zwiększy Pani poziom stresu, a nie rozwiąże rodzących się obaw. Radzę udać się do lekarza w celu wykonania niezbędnych badań.
Jeśli natomiast lekarz potwierdzi Pani hipotezę o rozwijającej się nerwicy, wtedy warto nawiązać współpracę z psychologiem bądź psychoterapeutą, w celu przepracowania przyczyn tej dysfunkcji.
Pozdrawiam,
Grzegorz Pożyczka - Psycholog
www.psycholog24radom.pl