Czy kołatanie serca mieć podłoże psychologiczne?

Witam, często pojawiają się u mnie okresy, kiedy mam podwyższone ciśnienie i wtedy też występują kołatania serca. Dzieje się to w czasie, kiedy ma dojść do kontaktu z ludźmi (załatwianie w urzędzie, konsultacje na studiach, praca). Pojawia się bezsenność. Jeśli stres jest silny, czuję ściskanie w klatce piersiowej,kłucie w okolicy serca. Mam też niemiarowy puls niezależnie od sytuacji. Dostałam propranolol, który pomaga doraźnie. Jakie badania wykonać?Czy może to mieć podłoże psychologiczne?

Witam Panią
Jeżeli opisane przez Panią objawy występują
w trudnych, stresujących dla Pani sytuacjach
to znaczy, że mogą mieć podłoże emocjonalne
czyli są natury psychologicznej.
Długotrwały stres może prowadzić bezsenności,
pogorszenia pamięci, chronicznego bólu głowy, problemów
z trawieniem, cukrzycy, chorób serca i układu krążenia,
nowotworów, zaburzeń lękowych , nerwicy, depresji,
i wielu innych zaburzeń.
Zachęcam Panią do podjęcia psychoterapii.
Podczas psychoterapii leczy się nie tylko objawy
choroby ale również dociera się do przyczyny
problemu i znajduje się sposób jego rozwiązania.
Gdyby chciała Pani porozmawiać o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Szanowna Pani,

objawy jakie Pani opisuje charakterystyczne są dla
zaburzeń psychosomatycznych czy chorób psychosomatycznych, czyli chorób ciała, których źródeł należy szukać w psychice.

Ciało i psychika są ze sobą ściśle powiązane. Jeśli przeżywa Pani stres, napięcie, wtedy natychmiast na takie sytuacje reaguje ciało i jest to zwykle najsłabsze jego ogniwo, np. konkretny układ czy narząd.

Zaburzenia psychosomatyczne są dość specyficzne, dlatego sugeruję aby udała się Pani na konsultację do psychologa klinicznego, który powinien pomóc Pani rozwiązać ten niewątpliwy problem.

Serdecznie pozdrawiam!
Magdalena Nagrodzka
PSYCHOLOG KLINICZNY, PSYCHOTERAPEUTA, COACH
www.nagrodzkacoaching.pl