Czy kolonoskopia może być bolesna?

Dzień dobry, mam 31 lat i podejrzenie nadwrażliwości jelit, ale w związku z dużym obciążeniem genetycznym, czeka mnie kolonoskopia. Nie ukrywam, że boję się tego badania - wiem, że musi być zrobione. Czy takie badanie jest bolesne? Czy warto poddać się narkozie? Z góry dziękuje za porady.

To kwestia subiektywna: niektórzy pacjenci nie odczuwają dyskomfortu w trakcie badania, inni wspominają je, jako bardzo bolesne. Wiele zależy od tolerancji bólu i sprawności endoskopisty. Jeżeli obawia się Pan przykrych doznań, sugeruję wykonanie badania w krótkim znieczuleniu.