Czy konieczna jest operacja po wycięciu polipów?

Rozsiew i duże fragmenty przekształcające się w mikroraka słabo zróżnicowanego. - To oznacza, że niestety miejscowo doszło do przekształcenia się gruczolistości we wczesny proces nowotworowy. Nie znam konkretnych szczegółów, aby określić obecny sposób postępowania. Myślę, że te wyniki pochodzą z kolonoskopii. Nie znam dokładnego opisu kolonoskopii, skąd zostały pobrane wycinki, jak wyglądają zmiany w jelicie grubym, w którym odcinku jelita grubego występują. Na pewno wynik należy skonsultować z chirurgiem. Taka zmiana z zaczynającym się rakiem wymaga doszczętnego usunięcie (zapewne odcinkowa resekcja jelita grubego). Proszę w tej sprawie bezpośrednio skonsultować się z chirurgiem ogólnym. Taki stan wymaga radykalnego postępowania i to zapewne operacyjnego.

To wynik badań histopatologicznych z całkowicie wyciętych dwóch polipów u mojego ojca. Oczywiście, że tata uda się do swojego lekarza w przyszłym tygodniu. Ale dla zaspokojenia mojej ciekawości i niepokoju proszę o informację, czy jeśli to wynik z polipa, który został całkowicie wycięty w zabiegu kolonoskopii to czy nadal może być potrzebna operacja? Z góry dziękuję. Pozdrawiam.

Jeśli polipy zostały usunięte doszczętnie, z marginesem, to raczej wystarczająca jest w chwili obecnej obserwacja czyli za 3 miesiące badanie kontrolne z dokładną oceną śluzówki w miejscu wyciętych polipów. Oczywiście najlepiej o dalszym postępowaniu powinien zadecydować lekarz, który wykonywał kolonoskopię. On ma najlepszy wgląd w stan morfologiczny śluzówki jelita grubego i raczej przez niego powinna zostać podjęta decyzja co do dalszego postępowania.