Czy konieczne jest stosowanie SSRI?

Witam. Dzisiaj przy okazji wizyty u kardiologa czego powodem było nadciśnienie, wspomniałem mu, że od jakiegoś czasu, mam trochę obniżony nastrój, delikatne stany lękowe, ale generalnie nie jest to jakoś bardzo nasilone, a wynika z dużego stresu, który teraz przeżywam, studia, problemy rodzinne.. Dostałem citabax i tu pytanie. Czy warto rozpoczynać od SSRI, co zwiąże mnie na pewno na dłuższy okres, czy raczej nie brać tego leku?

Szanowny Panie
Warto przede wszystkim sprawdzić jak bardzo nastrój jest obniżony. Można tego dokonać za pomocą prostego ale bardzo skutecznego narzędzia jakim jest Skala Depresji Becka. Test ten można znaleźć na stronach internetowych. Niektóre testy można wykonywać bezpośrednio na stronie gdzie dane zostaną przeliczone a wyniki podane wraz z interpretacja i zaleceniami. Przy średnio lub znacznie obniżonym nastroju faktycznie zaleca się włączenie farmakoterapii. Bez względu na uzyskany przez Pana wynik uważam, że warto to leczenie SSRI przedyskutować jeszcze z lekarzem psychiatrą.
Joanna Frąckowiak