Stan ropny to ognisko zakażenia,które nie jest obojętne dla całego organizmu,a w tym przypadku może również mieć wpływ na jakość zębów stałych.
Niezależnie od tego, czy zapalenie ropne dotyczy zęba mlecznego czy stałego, bakterie w okolicy zębów mogą doprowadzić do rozprzestrzenienia się zakażenia nawet na odległe od jamy ustnej narządy. Sytuacja gdy ząb z przetoką ropną nie boli wynika z tego, że przez ten stan zapalny został zniszczony nerw biegnący wewnątrz zęba i dlatego też ząb nie reaguje na żadne czynniki zapalne (jak u Pani męża).
Nawracające stany zapalne w okolicy zęba mlecznego są wskazaniem do jego usunięcia. Z jednej strony dlatego, że te bakterie mogą się rozprzestrzeniać po całym organizmie dziecka, a z drugiej strony to zakażenie może skutkować uszkodzeniem zawiązka zęba stałego, który rozwija się w kości nad zębem mlecznym.
Wiem, że to trudne zadanie, ale warto wytłumaczyć dziecku, że wizyta u stomatologa jest konieczna, bo ząbek jest chory i trzeba go leczyć. Może być tak, że nie tylko ten jeden ząb wymaga leczenia, a też inne. Czasem pomaga pokazanie filmików, książeczek opisujących wizytę u stomatologa. Jeśli dziecko nie pozwoli sobie wyleczyć tego ząbka (zakładając do środka różne preparaty), jedyną opcją leczenia może się okazać jego usunięcie.
Pozdrawiam i życzę powodzenia w leczeniu
Uraz u córki mógł doprowadzić do uszkodzenia i martwicy miazgi, to by wyjaśniało brak bólu. Obecność przetoki świadczy o toczącym się procesie zapalnym (przewlekłym ropnym zapaleniu okolic okołowierzchołkowych), ropa nie ma ujścia i wtedy dochodzi do powstania przetoki na dziąśle. Przetoka sygnalizuje stan, który wymaga interwencji, a nie obserwacji. Taki ząb można leczyć kanałowo, również u dziecka, często również wymaga podania antybiotyku. Proszę poszukać gabinetu, gdzie dostępne jest znieczulenie komputerowe lub sedacja z podtlenkiem azotu, oba rozwiązania są zalecane u dzieci przed zabiegiem stomatologicznym, ponieważ eliminują ból, stres, pozwalają się wyciszyć maluchowi, czasem nawet zdrzemnąć podczas leczenia. Ząb się usuwa po diagnostyce RTG, gdy nie ma innych możliwości, a leczenie kanałowe nie przynosi skutku lub jest z różnych przyczyn niemożliwe. Proszę pamiętać, że nieleczony stan zapalny może uszkodzić również zawiązki zębów stałych. Nawet jeśli dojdzie do usunięcia zęba mlecznego, w przyszłości na jego miejscu wyrośnie ząb stały.
Pozdrawiamy, stankowscybialach.pl, badzbystry.pl
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Opuchnięte dziąsła u 3,5-latka – odpowiada Lek. dent. Krystyna Pikała
- Czy jest możliwe występowanie bólu głowy od zęba? – odpowiada Lek. dent. Karolina Michalska-Bałaga
- Stan zapalny zębów u 7-latka – odpowiada Lek. dent. Barbara Żebrowska
- Ukruszone zęby mleczne z powodu próchnicy – odpowiada Lek. dent. Katarzyna Wierzbowska
- Czy ząb mleczny musi być leczony kanałowo? – odpowiada Lek. dent. Konrad Rutkowski
- Co robić z tym ropniem okolicy jedynki? – odpowiada Lek. dent. Nikodem Borecki
- Przetoki na podniebieniu i pod językiem – odpowiada Lek. dent. Rafał Krzemiński
- Jaka może być przyczyna opuchnięcia policzka u dziecka? – odpowiada Lek. dent. Karolina Wapniarska-Wawrzaszek
- Wydzielina ropna w dziąśle u dziecka – odpowiada Lek. dent. Piotr Puchała
- Ból i ropienie zęba u 6-latki a konieczność usunięcia – odpowiada Lek. dent. Anna Brycka
artykuły
Przetoka zębowa- co to jest, objawy, leczenie
Przetoka zębowa jest niefizjologicznym stanem, do
Dewitalizacja zęba - co to jest i jak przebiega?
Dewitalizacja zęba to zaawansowana procedura stoma
Nieodwracalne zapalenie miazgi zębowej - miazga zębowa, przyczyny, etapy zapalenia, skutki uboczne
Zapalenie miazgi zębowej to choroba, która kwalifi