Czy konieczne jest usunięcie pęcherzyka żółciowego u 29-letniej kobiety?

Mam polipa pęcherzyka żółciowego o wymiarze ponad 1 cm. Co to w ogóle jest i skąd mogło się wziąć ? Co się może stać jeśli nie poddam się cholecystektomii? Co będzie jeśli nie usunę operacyjnie polipa? Dodam, że nie boli mnie brzuch.

Najczęstszymi łagodnymi polipami pęcherzyka żółciowego są polipy cholesterolowe - powstają w wyniku gromadzenia się cholesterolu. Polip powyżej 1cm należy usunąć chirurgicznie. Polipy powyżej 10mm usuwa się chirurgicznie ponieważ zwiększają ryzyko raka pęcherzyka.